ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şirketlerle Blockchain, yapay zeka vb. konularda etkileşim kurmak için yeni bir portalı devreye aldı.

Blockchain hakkında son dönemde artan ilgisini gizlemeyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) bir hamle daha geldi. Kurum, şirketler Blockchain, FinTech ve yapay zeka gibi konularda etkileşim kurmak için yeni bir “FinTech Hub”ı kurduğunu açıkladı.

Bu yeni etkileşim noktası, SEC’in mevcut hizmetlerine tek bir kanal üzerinden erişilebilmesini sağlayacak. Yeni Hub, aynı zamanda şirketlerin halkla iletişim kurmasını da kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.

FinHub adı verilen yeni portal, SEC’in Dijital Finansman Bölümü yöneticilerinden Valerie A. Szczepanik tarafından yönetilecek. Yaptıkları çalışmaları Forbes’la paylaşan Szczepanik, yıllardır yaptıkları işlerin yeni merkezle bir araya getirileceğini kaydetti.

SEC’in bu girişiminin ardında bilgi paylaşımı dışında farklı sebepler de bulunuyor. Son bir yılda SEC tarafından açılan kamuya açık davaların sayısının arttığına dikkat çekilen habere göre, SEC bu yolla potansiyel yatırımcıları ve Blockchain geliştiricilerini eğitmeyi de amaçlıyor. Yeni portal, bir bilinçlendirme mekanizması olarak çalışacak ve regülasyonlara aykırı girişim ve projelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olacak. Bu da SEC’in açmak zorunda kaldığı ihlal davası sayısının azalması anlamına geliyor.

Yeni platformun, özellikle dağıtık defter teknolojileri gibi alanlarda proje geliştirenlere katkı sağlamasını beklediklerini ifade eden Szczepanik, bu alan dışında yapay zeka gibi hızlı gelişen ama regülasyona tabi konularda çalışanlara da erişeceklerine vurgu yapıyor.

SEC, yeni portalle birlikte ikinci FinTech forumunu gerçekleştireceğini de duyurdu. 2019’da düzenlenecek organizasyonun ana teması Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri olacak.