Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) resmi internet sitesi üzerinde yaptığı duyuruyla beraber, Zachary Coburn’un kurucusu olduğu token ticaret platformu EtherDelta hakkındaki kararını açıkladı.

SEC, EtherDelta ile başlayarak lisanssız bir şekilde işlem gören tüm token ticaret platformlarının önünü kesiyor.

Böylece SEC ilk defa, bu tip bir platformun kayıt dışı ulusal menkul kıymetler borsası olarak işlem gördüğüne dair kanıtları takiben harekete geçmiş oldu. Normal şartlar altında EtherDelta’nın bir ICC olarak SEC tarafında kaydının olması gerekiyordu. Ama Coburn’un platformu işlemlerini kayıt dışı olarak gerçekleştirdi.

EtherDelta operasyonlarına devam etmek için kayıt olmak zorunda

EtherDelta, Ethereum Blockchain’i üzerinde akıllı sözleşmeler kullanarak çalışan bir pazar yeri sunuyordu. Bu sayede token satmak veya almak isteyenler için önemli bir merkez haline gelmişti.

SEC adına açıklama yapan Stephanie Avakian, EtherDelta’nın hem arayüz olarak hem de temel işlevler olarak çevrimiçi bir menkul kıymetler borsası olduğunun altını çizdi. EtherDelta’nın ancak SEC’e kayıt olarak operasyonlarına devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

Blockchain hakkında son dönemde artan ilgisini gizlemeyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bir önceki hamlesi de hayli dikkat çekmişti. Kurum, şirketler Blockchain, FinTech ve yapay zeka gibi konularda etkileşim kurmak için yeni bir “FinTech Hub”ı kurduğunu açıklamıştı.

Bu yeni etkileşim noktası, SEC’in mevcut hizmetlerine tek bir kanal üzerinden erişilebilmesini sağlıyor. Ayrıca yeni Hub, aynı zamanda şirketlerin halkla iletişim kurmasını da kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştı.