Güney Kore’nin başkenti Seul’ün şehir yönetimi, resmi olarak blockchain teknolojisine 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl başlatılan Seul İnovasyon Büyüme Fonu, özellikle A serisi yatırım turlarıyla blockchain ve FinTech girişimlerini desteklemek için kullanılacak. 2019 yılı için bu yatırımlar ikiye bölünecek. 11.75 milyon dolar değerinde bir miktar yılın ilk yarısı, 7.45 milyon değerinde yatırım ise yılın ikinci yarısında yapılacak. Şehir yönetimi 2022 yılına kadar ise blockchain ve FinTech girişimlerine toplamda 1 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Seul’ün açıklamasına göre Güney Kore’de girişim başına yapılan yatırımlar 1.1 milyon civarında geziyorken İngilitere ve ABD’de bu değer 6-7 milyon dolarlara çıkıyor. Şehir yönetimi bu durumun değişmesini ve girişimlere daha çok yatırım yapılmasını istiyor.

Seul Büyükşehir Belediyesi’nin ekonomik politikalarından sorumlu Jo In-dong, yenilikçi girişimlere yönelik yapılacak olan yatırımların kurumsal büyüme ve toplumda yenilik yaratılması için oldukça kritik olduğunu vurguadı. In-dong, yeni yatırımlarla birlikte bir girişim ekosistemi yaratacaklarını ve bunu büyütmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Seul’ün bir süredir blockchain teknolojisine yönelik ilgisi var. Geçtiğimiz sen Belediye Başkanı Park Won-soon, “Blockchain City of Seoul”isimli 5 yıllık bir plan duyurmuştu.