Güney Kore’nin en büyük hastanelerinden biri olan Seul Tıp Merkezi, sağlık hizmetlerini geliştirmek için blockchain tabanlı bir platform kurmaya hazırlanıyor.

Sağlık alanına yönelik haberler yapan Kore merkezli Daily Medi’nin haberine göre ‘Akıllı Hastaneler’ projesi, Kore Bilim Bakanlığı, ICT ve Seul Tıp Merkezi ortaklığıyla yapılacak. Projenin amacı veri doğruluğu artırmak ve hastanedeki işlem süresini kısaltmak olacak.

Haberde yazan ifadeye göre: “Seul Tıp Merkezi, elektronik reçete teslimatı, sertifika çıkarma ve blockchain tabanlı sistem aracılığıyla sigorta talepleri sağlayarak otomatik, kişiselleştirilmiş ve entegre bir tıbbi bilgi platformu oluşturacak.”

Akıllı Hastane projesi Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı’nın 2019 yılında geliştirmeyi planladığı blockchain tabanlı projelerden biri. Haberde belirtilene göre Akıllı Hastane projesinin Nisan ayında faaliyete girmesi bekleniyor.

Daha önce Seul Belediyesi’nin 2022 yılına kadar Blockchain ve FinTech alanına yönelik 1 milyar dolar yatırım yapacağın duyurmuştuk. Güney Kore’nin başkenti bu vizyonları ışığında blockchain tabanlı projeler geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda yine Güney Kore’de yer alan Myongji Hastanesi de blockchain teknolojisi ile desteklenen tıbbı hizmetler platformu geliştirmek için bir IT firmasıyla anlaşma imzalamıştı.