Blockchain ile çalışan sağlık verisi pazarı Longenesis ve biyoteknolojis şirketi Insilico Medicine, Güney Kore’deki Gil Medical Center hastanesiyle Blockchain temelli bir sağlık veri yönetimi çözümü yaratmak için anlaşmaya vardı.

İş birliğinin bir parçası olarak taraflar, Bitfury’nin Exonum blockchain çatısını kullanarak oluşturacakları platformla veri toplanmasını kolaylaştırmayı hedefliyorlar. Bununla birlikte tıbbi araştırma süreçlerini iyileştirme ve hasta onaylarının şeffaf yönetimini sağlama gibi konularda da bu platformun faydalı olması bekleniyor.

Yapılan açıklamaya göre Longenesis, Gil Medical Center hastalarının özel verilerinin yüklenmesine, saklanmasına, yönetilmesine, bununla birlikte hastaların da verilerini kontrol etmelerine ve erişmelerine olanak tanıyan güvenli bir ekosistem sağlayacak.

Kurulacak olan platform ‘Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası‘ ve ‘Genel Veri Koruma Yönetmeliği‘ gibi düzenlemere uygun olup yabancılara da hizmet sağlayabilecek.

Birçok farklı sektörde olduğu gibi sağlık alanında da kullanım açısından yüksek bir potansiyel taşıyan blockchain teknolojisi özellikle Güney Kore bölgesinde bu alanda ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Seul Sağlık Merkezi’nin de “Akıllı Hastane” adı verilen projesinde blockchain teknolojisinin kullanılacağı açıklanmıştı.