Çin’in Shenzhen şehrinin yerel idaresi, Blockchain odaklı kurulan bir yatırım fonunu destekleyeceğini açıkladı.

Shenzhen’de China Electronic Commerce Association tarafından düzenlenen bir Blockchain etkinliğinde duyurulan karara göre, şehirde kurulan yeni Blockchain girişimleri için 500 milyon Yuan (yaklaşık 320 milyon TL) büyüklüğünde bir fon oluşturulacak.

Shenzhen yerel idaresi tarafından Mart ayının sonlarında duyurulan bir melek yatırım fonu, kamu – özel sektör iş birliği modeliyle Blockchain fonunun yüzde 40’ını karşılayacak. Geri kalan fon ise özel sektör tarafından sağlanacak.

Shenzhen’in melek yatırım fonunun toplam hacmi 5 milyar Yuan (3,2 milyar TL). Bu fon şehirde kurulan girişimlere destek olmak için kuruldu ve fonun yaklaşık yüzde 4’lük kısmı tümüyle yerel Blockchain projelerine aktarılacak.

Blockchain fonunun günlük operasyonları, devlete ait iki yatırım firmasının sorumluluğunda olacak. Coindesk haberine göre fona danışmanlık edecek olan isim ise yerel idare yetkilisi Liu Zhongpu olacak.

Çin, finansal teknolojiler alanındaki liderliğini hızla gelişen Blockchain yarışında da sürdürmek istiyor. Yakın dönemde Çin’in bir başka Hangzhou da benzer bir çalışmaya imza atmıştı. Yaklaşık bir hafta önce, Hangshou idaresi de Xiong’An Global Blockchain İnovasyon Fonu’nu destekleyeceğini açıklamıştı. Bahsi geçen bu fon, yenilikçi girişimlere 1,6 milyon dolar yatırım yapmayı hedefliyor. Toplam fonun yüzde 30’u ise yerel idareden geliyor.