Siemens blockchain tabanlı çözümleri benimsemeye başlamış gibi görünüyor. Forbes’un haberine göre firma blockchain’i taşımacıklık sektöründe kullanmak istiyor.

Siemens Kurumsal Teknoloji Departmanı’nda siber güvenlik ve blockchain’den sorumlu müdür Andreas Kind, Siemens’in blockchain teknolojisini Siemens Mobility aracılığıyla otomobil paylaşımında kullanmak istediğini söylüyor.

Araç paylaşımını kısaca, kişinin kısa süreler için otomobil kiralaması olarak tanımlayabiliriz. Bu servislere en popüler örneklerden biri de Zipcar.

Kind’a göre bu sistemdeki en büyük sorun, araç kiralayanların yeniden yakıt doldurmalarını sağlayan kartlarla ilgili. Kind, bu yakıt kartlarının yalnızca belirli istasyonlarda kullanılabilmesi, çalınabilmesi gibi sorunların blockchain teknolojisi ile geliştirilebileceğine inanıyor:

Bu sadece sürücüler değil, şirketler için de can sıkıcı bir durum çünkü bu yakıt kartları çalınıp internette satılabiliyor. Bu, endüstriyel bağlamda birbirine tamamen güvenmeyen farklı katılımcıları bir araya getiren bir teknolojiye ihtiyaç duyduğunuz bir örnektir. Blockchain’in değer katabileceği nokta tam olarak burası

Siemens ayrıca taşımacılık sektörünün diğer alanlarında blockchain çözümlerinden yararlanmak istiyor. Şirket, Bosch’s 2019 Connected World konferansında blockchain tabanlı akıllı park etme çözümünden bahsetmişti.

Habere göre Siemens bununla da sınırlı kalmayıp tedarik zinciri ve üretimde de blockchain teknolojisinin çözümlerini kullanmayı düşünüyor.