Singapur Menkul Kıymetler Borsası ve Singapur Para Otoritesi (MAS), menkul kıymetler ödemelerinde verimliliği artırmak için Blockchain’den faydalanmayı planlıyor.

Singapur Menkul Kıymetler Borsası (SGX) geçtiğimiz yaptığı açıklamada, iş birliğinin ülkedeki Teslim Karşılığı Ödeme (DvP) kapasitesini artırmayı hedeflediğini ve böylece Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler yoluyla işlemlerin otomatik hale getirilebileceğini söyledi. DvP, varlıkların yalnızca ilgili ödemeler alındığında işleme alınmasını sağlayan bir mutabakat süreci olarak biliniyor.

Teknolojik desteğin Nasdaq, profesyonel servisler firması Deloitte ve Blockchain girişimi Anquan’dan alınacağı projenin amacı, finansal kurumların ve yatırımcıların farklı Blockchain platformları aracılığıyla dijital token’lara dönüştürülen menkul kıymetleri işlemesi için dağıtık bir ağ geliştirmek olarak açıklandı.

Kaynak kodlarında Ubin imzası

Singapur Para Otoritesi tarafından dağıtık defter teknolojileriyle bankalar arası yerel işlemlerin gerçekleştirilmesi amacıyla 2016 yılında başlatılan Ubin Projesi ile elde edilen açık kaynaklı kodlar, bu çalışmanın teknolojisi için de zemin oluşturacak. Blockchain tabanlı ödeme denemeleri sonucunda, esneklik ve yatırımcıların korunmasının nasıl sağlanacağına dair kilit tasarım unsurlarını belirlemek ve incelemek için Kasım ayı sonuna kadar ayrıntılı bir rapor hazırlanacak.

Projenin başındaki isim, Singapur Menkul Kıymetler Borsası Teknoloji Direktörü Tinku Gupta, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Blockchain teknolojisini kullanarak fon ve menkul kıymetler transferlerini verimli bir şekilde bağlayacak olan bu girişim, DvP sürecinde hem alıcılar hem de satıcılar için riskleri ortadan kaldıracak.” diye konuştu.