Microsoft ve Enterprise Ethereum Alliance (EEA) ortaklığında geliştirilen yeni proje sayesinde şirketler, kendi özgün ihtiyaçlarına en uygun kripto token’ları geliştirebilecekler.

Ethereum teknolojisiyle temas halinde çalışan şirketler için gerekli standartları ve tanımlamaları oluşturmak için çalışan Enterprise Ethereum Alliance, Ethereum, Hyperledger, Corda (R3) ve DAML (Digital Asset) arasında evrensel bir proje olarak geliştirilen “Token Sınıflama İnisiyatifi”nde kılavuz olarak yer alacağını açıkladı.

CoinDesk haberine göre Token Sınıflama İnisiyatifi’nin üyeleri arasında Accenture, Banco Santander, Blockchain Research Institute, Clearmatics, ConsenSys, Digital Asset, EY, IBM, ING, Intel, J.P. Morgan, Komgo, Microsoft, R3 ve Web3 Labs gibi geniş yelpazeden büyük ölçekli kuruluşlar yer alıyor.

Kurulan bu yeni inisiyatifin esasında teknoloji dünyasının içinden ve dışından katılımcılara açık ve erişilebilir bir çerçeve oluşturduğunu dile getiren EEA Yönetici Direktörü Ron Resnick, “Bu işe herkesin faydalanabilmesi için girdik. Token’ları tüm ağlar genelinde standartlaştırmak, modern tarihteki en büyük ekonomik fırsatlardan birine kapı aralayacaktır.” diye konuştu.

Kurulan yeni sistemin “sürükle bırak” mantığıyla çalışacağını kaydeden Microsoft Baş Mimarı Marley Gray, “Bir kullanıcı veya konsorsiyum tazminsiz bir token’ı sürükleyip bırakacak, sonrasında bir hareketler paleti üzerinden ilgili hareketi seçip yine token’ın üzerine bırakacak. Bunun sonucunda token, hiçbir kod bilgisine gerek duymayan bir tasarım aracıyla görsel olarak oluşturulmuş olacak. Bunun ardından bu iş yöneticisi, geliştiricilere dönüp ‘işte bundan bir tane istiyorum’ diyebilecek.”

R3 Kurucu Ortağı Todd McDonald ise kurulan bu inisiyatifin token sınıflandırmasında sektörde ortak çalışmalar yapmak için yenilikçi bir yol sunduğunu belirtti ve ekledi: “Böylesi bir sınıflandırmayı her türlü kurumsal ölçekli Blockchain’e uyarlayabiliriz.”