Softbank ve iş ortaklarından oluşan bir grup, Blockchain üzerinde çalışan mobil ödeme servisi için kavram kanıtlama sürecini (PoC) başarıyla tamamladıklarını duyurdu.

SoftBank, Synchronoss Technologies ve TBCASoft iş ortaklığında gerçekleştirilen projede, Blockchain tabanlı para transferi için RCS adıyla bilinen zengin iletişim servisleri kullanıldı. Projede TBCASoft’un operatörler arası işlev gören Blockchain platformu tercih edildi. Synchronoss ise Japonya’da SMS, e-posta ve RCS yoluyla iletişimi destekleyen bir platform sağlıyor.

Softbank daha önce de CCPS adını taşıyan platformu geliştirmek için TBCASoft ile Operatör Blockchain Araştırma Grubu (CBSG) Konsorsiyumu bünyesinde çalışmıştı. Bu platform, farklı mobil operatörler arasında mobil ödeme servisi yapma olanağı sunuyor.

Softbank Başkan Vekili Takeshi Fukuizumi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Blockchain tabanlı mobil ödeme servisinin kullanıcılara alışveriş ve seyahat alışkanlıklarında daha fazla esneklik sunacağını öne sürdü.

Blockchain tabanlı mobil ödeme servisiyle kullanıcılar, gerek fiziksel mağazalarda gerekse mobil ve dijital alışverişlerde akıllı telefonlarını kullanarak ödeme yapabilecekler. Kavram kanıtlama çalışması sorunsuz biçimde tamamlanan yeni platform ile birlikte, örneğin Japonya’da ikamet eden bir mobil abone, yurt dışına seyahat ettiğinde o ülkenin para birimi üzerinden ödeme yapmak için akıllı telefonunu kullanabilecek. Ödemeler, RCS standardını kullanarak gerçekleştirilecek. Yine aynı yöntem ile kullanıcıların birbirine para gönderip alması da kolaylaşacak.

Softbank son olarak Yahoo Japan ve Hindistanlı Paytm ile bir araya gelerek, PayPay adını taşıyan bir mobil ödeme sistemini tanıtmıştı. Sonbahar aylarında hizmete açılması planlanan bu servis, akıllı telefonları kullanarak barkod ile ödeme yapma olanağı sunuyor. Banka bu iş birliği öncesinde de Paytm’e 400 milyon dolar yatırım yaptı.