Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Bölümü öğrencilerinden Deniz Özgür, Ethereum kodlama dili olan Solidity’nin v.0.5.5 versiyonuna ait dökümanların Türkçe çevirisini gerçekleştirerek GitHub üzerinde paylaştı.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Bölümü öğrencisi Deniz Özgür, Linkedin hesabında yaptığı duyuru ile Ethereum blockchain platformuna ait Solidity dilinin 0.5.5 versiyonuna ait dokümanları Türkçeye çevirdiğini duyurdu. Özgür yaptığı duyuruda şu iadelere yer verdi;

Değerli Bağlantılarım,

Ethereum kodlama dili olan Solidity’nin v.0.5.5 versiyonuna ait dökümanların Türkçe çevirisine https://lnkd.in/gJ5apGk üzerinden ulaşabilirsiniz. Komünitenin yardımlarıyla gelişeceğine emin olduğum belge umuyorum Türkçe kaynakların artmasına dolayısıyla ülkemizden daha kalıcı ve ses getiren projelerin çıkmasına yardımcı olacaktır.

Dökümanın iyileştirilmesinin ardından Solidity resmi dökümanlarına eklenmesi, Türk topluluğunun Blockchain teknolojisine yaklaşımını ve bu konudaki ciddiyetini ortaya koyacağı görüşündeyim. Bu sebeple, özellikle yazılımcı arkadaşlardan belgenin gerekli kısımlarında iyileştirmeler/eklemeler yapmalarını rica ediyorum ki hızlıca gerekli adımları atalım.

Son olarak, Türk topluluğunun öncüsü olmak istediği bu teknolojiyi bir hevesten çok bir yeniden yapılandırma olarak görmeye başlamasını diliyorum. Kısa vadede sükse yaparak ihmal ve bilgisizlik sebebiyle çıkmaza giren projeler üretmek yerine sosyal, ekonomik, dini ve siyasi etkileri gözetilerek inşa edilen ve uzun vadede tüm sektörlerde hakettiği itibarı göreceğine inandığımız Blockchain teknolojisinin geleceğini yine bizler inşa edeceğiz.

Özgür Deniz’i bu çalışması için tebrik ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz. İlgili dokümanlara buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak görseli BlockchainTurk.Net Medium hesabındaki Türkçe Solidity dersleri yazısından alınmıştır.