Blockchain’in toplumsal faydalarını araştırmak ve yeni hizmetler geliştirmek isteyen GovLab, Blockchange platformuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Blockchain teknolojisi günümüzde finansal hizmetler, tedarik zinciri yönetimi, gayrimenkul sektörü dahil olmak üzere birçok farklı alanda kendine geniş yer buluyor. Bunun dışında işin sosyal kısmında, Blockchain teknolojisinin yetersiz hizmet alan nüfusları güçlendirme potansiyeline sahip.

Blockchain New York’taki evsiz insanlara sunulan hizmeti geliştirmek gibi farklı alanlarda  da büyük bir etki yaratabilir. İşte tam da bu sebeplerle Blockchain’in sosyal değişim yaratma kapasitesine yönelik araştırma ve kanıt merkezi olarak GovLab tarafından Blockchange platformu duyuruldu.

Blockchange, Blockchain’in üç ana mekaniğine odaklanacak

Blockchain’in sosyal bir etki oluşturmak için kullanılacak olması sevindirici ve heyecan verici bir gelişme olsa da, bu alanda henüz Blockchain’in nasıl kullanılacağı tam olarak belirlenmiş değil. Riskler göz önüne alınmalı ve Blockchain’den maksimum sosyal faydanın nasıl sağlanabileceği araştırılmalı.

GovLab özellikle sosyal fayda sağlamak amacıyla, Blockchain’in sunduklarını ve temel mekaniklerini araştırıyor. Bu temel mekanikler arasında gelişmiş kimlik yönetimi, akıllı sözleşmeler ve işlemlerin şeffaf bir şekilde takip edilebilmesi yer alıyor. Blockchange bu üç ana alandan sosyal projelerde yararlanmanın yollarını ararken, bir yandan da kendi Blockchain ekosistemini kuruyor.

Blockchange platformu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.