Garanti sürecini dijital hale getirip, basitleştimek isteyen Standard Chartered, Siemens ve TradeIX ile beraber akıllı sözleşmelere dayanan bir Blockchain sistemi oluşturuyor.

Standard Chartered, Blockchain tabanlı “akıllı garanti” sistemi oluşturabilmek için Siemens Financial Services ve dijital ticaret sağlayıcısı TradeIX ile anlaşma yaptı. Standard Chartered’e göre, oluşturulacak yeni sistem müşteri odaklı sektör öncüsü bir uygulama olacakken, işin doğasında bulunan kağıt evrak yoğunluğunu da ortadan kaldıracak.

Uygulama garanti sürecini tamamen dijital hale getirecek. Böylece birden çok tarafın, performans detaylarının ve 100’den fazla belgenin yer aldığı bir kredi mektubundan farklı olarak, çok daha basit ve işlevsel bir araç sağlanmış olacak.

Standard Chartered’ın sisteminden Siemens de yararlanacak

Bu çözüm aynı zamanda, Siemens’in müşterilerine yönelik garanti sürecini, farklı hak ve talepleri de kapsayacak şekilde dijital hale getirmesinde yardımcı olacak.

Geçtiğimiz Mart ayında başlayan deneme süreci, 2018 sonuna kadar devam edecek. Standard Chartered’ın pilot çözümü, R3’ün Corda dağıtık defteri ve TradeIX tarafından sağlanan uygulama katmanı kullanılarak, akıllı sözleşmelerin otomatik olarak yürütülmesine dayanıyor.

Bu gelişmelerin dışında, hem Standard Chartered hem de x’in farklı Blockchain projeleri bulunuyor. Geçtiğimiz mayıs ayının sonlarında, Blockchain teknolojisini kullanan bir sistemle Taylandlı Bank of Ayudhya PCL Singapurlu bir başka bankaya sınır ötesi para transferi gerçekleştirmişti. Alıcı banka olan MUFG Bank’a yapılan ödeme, Mitsubishi Corporation ve Standard Chartered gibi iki önemli kurum için de önemli bir kilometre taşıydı.