Bilgisayar bilimleri söz konusu olduğunda dünyanın ileri gelen eğitim kurumlarından biri olan Stanford Üniversitesi, dağıtık defter teknolojileri üzerine Ar-Ge yapmak üzere kendi Blockchain araştırma merkezini kurdu.

“Center for Blockchain Research” adını taşıyan bu yeni beş yıllık araştırma programının altında Ethereum Foundation, Protocol Labs, OmiseGo, DFINITY Stiftung, Interchain Foundation ve Polychain Capital gibi kripto ekonomi ve özellikle Blockchain alanında bilinen kurumların imzası bulunuyor. Bilgisayar bilimleri profesörleri Dan Boneh ve David Mazieres liderliğinde çalışacak olan merkezde, tanınmış bilim insanlarından Alex Aiken, David Dill, John Mitchell, Tim Roughgarden ve hukuk profesörü Joe Grundfest de görev yapacak.

Küresel iş dünyasında rekabetçi kalabilmek için Blockchain’in öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken Boneh, “Bu teknolojiyi daha ileri taşımak, uygulamaları geliştirmek ve etkilerini daha iyi anlamak için Stanford’un öncü olması gerekiyor.” diye konuştu.

Blockchain’in ticarete uygun, dijital varlıklar oluşturmak için engelleri çok büyük ölçüde ortadan kaldırdığına dikkat çeken Mazieres ise, “Birbirini hiç tanımayan, aralarında herhangi bir güven bağı bulunmayan şahısların, pek çok farklı alandaki müdahale edilemez işlemleri emniyet içinde yapmalarına olanak tanıyor.” diye ekledi.

Blockchain üzerine kendi araştırmalarını yapan Stanford, CCN haberine göre bu merkez üzerinden öğrencilere beş yılın sonunda da sürekliliği korunabilecek Blockchain teknolojisi üzerine kurslar oluşturmayı planlıyor. Blockchain Ar-Ge çalışmalarını “Son derece derin bilimsel sorgulara yanıt aranan ilgi çekici bir araştırma alanı” olarak tanımlayan Boneh, dağıtık defter teknolojilerinin yakın gelecekte pek çok doktora tezine konu olacağını öne sürdü.