Blockchain teknoloji platformu Stellar, kripto defter girişimi Chain’i satın almak için harekete geçti. Şirketin asıl hedefi ise Chain’in yetenekli ekibini istihdam etmek.

Lumens adlı kripto para biriminin de geliştiricisi olan Stellar’ın, Chain’i Lumens (XLM) cinsinden 500 milyon dolarlık ödeme yaparak bünyesine dahil edeceği belirtiliyor. Ripple kurucu ortaklarından Jed McCaleb tarafından oluşturulan Stellar Lumens, en değerli kripto para birimleri arasında yedinci sırada geliyor.

FinTech Futures’ta yer alan habere göre, satın almanın öncelikli konusu Chain’in geliştirici ekibi. “Acqui-hire” olarak tanımlanan bu tür alımlarda, büyük olan şirket, satın aldığı şirketin yetenekli mühendislerini veya diğer uzmanlarını bünyesine toplu olarak katmayı amaçlıyor. Haberde bu adımın, kripto şirketleri arasında geliştiriciler için artan rekabete bir yanıt olduğu ifade ediliyor.

Chain, Blockchain defterini hizmet modeliyle firmalara sunuyor

Stellar’ın Chain platformu ile ne yapacağı ya da satın almanın nasıl bir zaman çizelgesine oturtulacağı şimdilik bilinmiyor. 2014 yılında kurulan Chain bugüne kadar Khosla Ventures, RRE Ventures, Nasdaq, Visa, Citi Ventures ve Thrive Capital gibi yatırımcılardan toplamda 43 milyon dolar toplamıştı.

Blockchain girişiminin ana ürünü Sequence adını taşıyor ve tıpkı SaaS çözümleri gibi “Servis olarak Defter” (Ledger-as-a-Service) modeliyle çalışıyor. Sequence ile şirketler, token haline getirilmiş parayı daha kolay takip ve transfer edebiliyor.