Steve Jobs ile birlikte Apple’ı kuran Steve Wozniak, Ethereum Blockchain platformunun dünyaya etkisinin Apple kadar güçlü olabileceğini belirtti.

Blockchain ve dağıtık defter teknolojilerinin son kullanıcıya ulaşabildiğini söylemek henüz mümkün değil. Ancak, popüler teknolojinin kült isimlerinden Steve Wozniak’ın Ethereum hakkında yaptığı yorumlar bu yayılımı hızlandırabilir. Geçtiğimiz hafta içinde Viyana’da düzenlenen WeAreDevelopers Dünya Geliştirici Konferansı’nda konuşan Wozniak, Blockchain platformu Ethereum’un dünyaya etkisinin Apple kadar büyük olma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Avrupa’da 8 binin üzerinde geliştiriciyi bir araya getiren konferansın konuşmacısı olan Apple kurucu ortağı, “Ethereum hem bir şeyler yapmaya olanak tanıyor hem de başlı başına bir platform. Bu nedenle ilgimi çekiyor.” dedi.

Elbette mevcut tabloda Ethereum ile Apple arasında kayda değer bir fark bulunuyor: Apple’ın 920 milyar doları aşkın pazar değerine karşın, Ethereum’un 68 milyar doları gözardı edilebilir gibi görünüyor. Buna karşın, önceleri dünyanın en değerli şirketleri arasında ilk 10’da şans bulamayan teknoloji devlerinin 2000’li yıllarla birlikte atağa kalkıp ilk 10 listesini domine etmesi gibi, Blockchain girişimlerinin ve platformların da benzer bir dönüşüme imza atması hiç de imkansız değil. Böyle bir senaryoda, pek çok Blockchain girişiminin altyapısını oluşturan Ethereum’un etkisi Wozniak’ın dediği kadar güçlü olabilir.

Wozniak daha önceki konuşmalarında da Bitcoin ve Ethereum Blockchain ağına duyduğu ilgiyi paylaşmaktan çekinmemişti. Değer saklama aracı olarak son derece işlevsel bir varlık olduğunu belirttiği Bitcoin için Money 20/20 etkinliğinde “ABD dolarından daha gerçek” ifadesini kullanan Wozniak, bunu da sınırlı sayıda Bitcoin olmasına ve sistemin (doların aksine) politik müdahalelerden bağımsız çalışmasına dayandırmıştı.