Londra merkezli kâr amacı gütmeyen Sorumlu Finans ve Yatırım (RFI) Vakfı, şirketlerin belirlediği sürdürülebilirlik hedeflerini takip etmek için Blockchain tabanlı bir araç geliştirmek istiyor.

Etik yatırımcılık ekosisteminin Avrupa ve Kuzey Amerika’daki merkezi yapısının gelişmekte olan ülkelere kaymasıyla birlikte, şirketlerin sürdürülebilirlik alanında verdikleri sözü tutup tutmayacaklarını takip etmek güçleşiyor. Örneğin Endonezya gibi ülkeler ilk kez bu yıl çevresel faktörleri göz önüne alan kurallar belirlemeye başladı.

Durum böyleyken, Londra merkezli Responsible Finance & Investment Foundation da 23 diğer katılımcıyla birlikte önümüzdeki yıl içinde bir Blockchain uygulaması geliştirecek. RFI CEO’su Blake Goud tarafından Reuters’a verilen bilgiye göre, bu platform sosyal bir kuruluş olarak gelir oluşturma üzerine çalışacak ve veriyi kamu yararına erişilebilir ve açık tutmak için kullanıcılar tarafından fonlanacak.

Gerçek çevre dostu kuruluşlar Blockchain ile belirlenecek

Blockchain teknolojisinin tercih edilmesiyle birlikte, sorumlu finans kuruluşlarının hangi atılımlarda bulunduğu gerçek zamanlı takip edilebilecek ve çevresel duyarlılıkla yeni tanışan firmalara kılavuz olunacak. RFI bu sayede finans sektörünün sürdürülebilirliğe ne kadar bağlı olduğunu ve sözü verilen uygulamaların ne denli icraata alındığını kolaylıkla takip edebilecek.

Avrupa Birliği uzmanları tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, “yeşil dostu finansal ürünler” konusunda ortak referans ve standartların henüz belirlenmemiş olması, pazarın gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Blockchain tabanlı bir takip mekanizmasının bu konuda önemli bir adım olması bekleniyor.