Ödeme onaylama hizmeti için 14 büyük bankayla birlikte pilot çalışma gerçekleştiren SWIFT’in yeni uygulaması Blockchain ile doğrulamaya bir alternatif olma amacını taşıyor.

SWIFT, ödeme onaylarındaki hataların ve eksiklerin hızlı bir şekilde tanımlanmasını sağlayacak yeni bir uygulama başlattığını duyurdu. Pilot proje olarak başlatılan çalışma için global olarak tanınmış 14 büyük bankayla birlikte çalışan SWIFT, entegre ön doğrulama servisini zaman için ağında bulunan 10 bin bankanın kullanımına sunmayı amaçlıyor.

Yeni servis, uluslararası ödemelerin öngörülebilirliğini ve verimliliğini artırmak için API tabanlı bir çözüm anlamına geliyor. Bu çözümle gerçek zamanlı olarak bankadan kanala etkileşimin kolaylaşması amaçlanıyor. Sistem, bu hızı elde etmek için predictive analytics olarak tanımlanan tahmine dayalı analitik bir çözümü içeriyor.

2018 sonlarına doğru küresel standartlara uyumlu hale getirileceği açıklanan pilot sistem tam anlamıyla 2019 başında devreye alınacak. Zamanla bu hizmetin ön şeffaflık sağlaması için genişletilmesi de planlanıyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre pilot çalışmaya katılan bankalar Bank of America Merrill Lynch, Bank of China, Barclays, BBVA, BNP Paribas, Citi, Deutsche Bank, E.SUN Commercial Bank, ICBC, J.P. Morgan, National Australia Bank, Piraeus Bank, Societe Generale ve Wells Fargo olarak sıralanıyor.

Yapılan çeşitli yorumlarda Swift’in bu uygulama ile aynı hizmetleri daha düşük maliyetle sunabilen Blockchain tabanlı FinTech girişimlerine rakip olacağı belirtiliyor. Yine aynı yorumlarda en büyük rakiplerden biri Transferwise olarak nitelendiriliyor.