İsviçre’nin ulusal posta servisi Swiss Post ve devlete bağlı telekomünikasyon sağlayıcısı Swisscom yeni bir Blockchain platformu geliştirmek için güçlerini birleştirdi.

Yapılan açıklamada, geliştirilen Blockchain platformunun basit, güvenli ve sürdürülebilir olması için Hyperledger Fabric sistemini kullandıklarını belirten ikili, platformu hem kendi bünyelerinde hem de diğer firmaların uygulamalarında kullanmayı düşünüyor.

Bankaların yüksek güvenlik ihtiyacına çözüm olması için tasarlanan altyapıda bütün veriler İsviçre’deki sunucularda tutulacak.

Coindesk’in haberine göre, yapılan duyuruda bu özel sistemin bilindik Blockchain’den daha fazla enerji tasarrufu sağlayacağı belirtildi.

Bilindik Blockchain’e (Bitcoin ve Ethereum gibi) kıyasla, bu özel Blockchain altyapısı daha az enerji gerektiriyor, çünkü sadece bu uygulamanın sağlayıcılarıyla sözleşmeli bir ilişki içinde olan, tanımlanmış kullanıcılar altyapıya erişebilecek. Bu da daha verimli anlaşma prosedürlerinin, yüksek güvenlik ve performansın önünü açıyor.

Birinci parti Blockchain uygulamalarının 2019’un ikinci çeyreğinde piyasaya sunulması planlanıyor. Sistemin, iş süreçlerini “güvenli ve onaylanmış” bir şekilde dijital ortama aktarmayı hedefleyen şirket ve ulusal ajansların ihtiyacına yönelik geliştirildiği söyleniyor.

Blockchain teknolojisinde İsviçre’nin bir an önce lider pozisyona gelmesini amaçlayan Swiss Post ve Swisscom, projede yeni partnerliklere de açık olduklarını belirtti. İkili Blockchain teknolojisini farklı alanlarda zaten uzun süredir kullanıyor.

Örneğin Mayıs ayında, Swiss Post’un finansal hizmetler birimi Post Finance, Blockchain üzerinden akıllı faturalama işlemi sağlayan bir pilot proje başlattı. Bu proje aynı zamanda nakil işlemi gören tıbbi malzemelerin sıcaklık verilerini Blockchain üzerinde depolayarak denetlenmesini sağlayacak.

Swisscom ise yan şirketi Daura AG ile birlikte emisyon, alım satım ve hisselerin satılması gibi konuları kolaylaştıran bir Blockchain sistemi üzerinde çalışıyor.