blockchain graph

Bangkok Post’un haberine göre, Tayland Gelir Dairesi vergi ödemelerini takip etmek için Blockchain ve makine öğrenimini kullanacak.

Gelir Dairesi Genel Müdürü Ekniti Nitithanprapas gazetecilere verdiği demeçte, Blockchain’in ödenen vergilerin geçerliliğini doğrulamak ve vergi iadesi sürecini hızlandırmak için kullanılacağını söyledi.

Nitekhanprapa ayrıca, makine öğrenimi de vergi dolandırıcılığını ortaya çıkarma ve daha fazla şeffaflık oluşturmaya yardımcı olacağını ifade etti. Nitekhanprapa ayrıca, modern teknolojilere dayalı bir dijital vergi toplama sisteminin hükümetin en büyük önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

Tayland Gelir Dairesi Blockchain ve makine öğrenme tekniklerinden yararlanacak

Tayland Gelir Dairesi, Ticaret Bakanlığı tarafından çizilen teknoloji yolunu izliyor. Bakanlık geçen ay, telif hakkı, tarım ve ticaret finansmanı alanlarında adem-i merkeziyetçi çözümlerin uygulanacağını açıkladı. Projeden sorumlu olan Taylandlı yetkililer, geçtiğimiz günlerde Blockchain fizibilite çalışmalarının dijital kimlikler, akıllı sözleşmeler, IP kayıt yönetimi ve güvenliğin işlenmesinde etkili olacağını açıklamışlardı.

Tayland’ın finans endüstrisinde de Blockchain’in etkisi artmaya devam ediyor. Tayland’ın en eski bankası olan Siam Commercial Bank, Ekim ayında tedarik zincirleri için bir Blockchain platformu kurmak üzere küresel yönetim danışmanlığı firması Accenture ile ortaklık kurmuştu.

Krungsri adıyla bilinen bir Tayland bankası, geçtiğimiz salı günü gerçek zamanlı ödemeyi Blockchain teknolojisi kullanarak gerçekleştirmişti. Alıcı banka olan MUFG Bank’a yapılan ödeme Mitsubishi Corporation ve Standard Chartered gibi iki önemli kurum için de önemli bir kilometre taşıydı.

Krungsri Blockchain Interledger olarak anılan sistem kullanılarak gerçekleştirilen işlem, Mitsubishi’nin Krungsri hesabından Singapur’daki Standard Chartered hesaplarına aktarıldı.