Krung Thai Bank, Tayland ile Myanmar arası sınır ötesi para transferlerini kolaylaştırmak için blockchain teknolojisini kullanacak.

Tayland’da 3 milyondan fazla Myanmar vatandaşı göçmen ve işçi bulunuyor. Her ay kazançlarının bir bölümünü Myanmar’daki ailelerini göndermek isteyenler çeşitli sıkıntılar çekiyor. Yüksek havale ücretleri bu sıkıntıların başında geliyor. Hal böyle olunca da göçmenler para transferi gerçekleştirmek için gayri resmi yollara başvuruyorlar.

Krung Thai Bank, Shwe Bank ve Everex tarafından geliştirilen yeki servis ise göçmenlerin bu sıkıntısını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bu iş birliği ile gerçekleştirilen yeni servisle birlikte müşteriler akıllı telefonları üzerinden istedikleri yerden ve istedikleri zaman para transferi yapabilecekler. Everex CEO’su Alexi Lane’e göre bu transferler çok daha elverişli ve güvenli bir şekilde yapılacak.

Blockchain teknolojisi, banka hesabı olmayan müşteriler için oldukça önemli bir problemi ortadan kaldırıyor: Güven. Everex’in güvenli mobil cüzdanı sayesinde göndericiler asla paraları kaybetmiyorlar. Bunun yanı sıra Blockchain çok daha ucuz, hızlı ve otomatikleştirilmiş bir sınır ötesi para transferi sağlıyor.