Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen Blockchain temelli finansal işlemlerin önemi her geçen gün artıyor. Blockchain teknolojisini kullanan bir sistemle Taylandlı Bank of Ayudhya PCL Singapurlu bir başka bankaya sınır ötesi para transferi gerçekleştirdi.

Kısaca Krungsri olarak da anılan banka geçtiğimiz salı günü gerçek zamanlı ödemeyi Blockchain teknolojisi kullanarak gerçekleştirdi. Alıcı banka olan MUFG Bank’a yapılan ödeme Mitsubishi Corporation ve Standard Chartered gibi iki önemli kurum için de önemli bir kilometre taşıydı.

Krungsri Blockchain Interledger olarak anılan sistem kullanılarak gerçekleştirilen işlem, Mitsubishi’nin Krungsri hesabından Singapur’daki Standard Chartered hesaplarına aktarıldı. Bu şekilde Mitsubishi gibi endüstri devleri en iyi şekilde, hızlı ve masrafsız şekilde likidite yönetimi gerçekleştirebilir hale geleceklerini düşünüyorlar.

Devlerin desteği önemli

Finans şirketleri olarak geliştirilen teknolojilerin devler tarafından güvenilerek kullanımlmasının önemine vurgı yapan Krungsri Tüketici Grubu, Dijital Bankacılık ve İnovasyon sorumlusu Thakom Piyapan daha önce sınır ötesi transfer operasyonunu Eylül 2017’de denediklerini söyledi.

Bank of Ayudhya da Ripple’ın xCurrent Blockchain’ini Tayland ve Singapur arasında para transferi yapmak için kullanıyor. Kendi Blockchain sistemleriyle birlikte daha hızlı ve verimli şekilde sınır ötesi ve bağımsız bankalar arasında para transferleri gerçekleştirebilecekleri konusunda kendilerine güvenleri tam. Geçtiğimiz günlerde Güney Amerika’da bir başka banka benzer bir sınır ötesi para transferi gerçekleştirmiş ama aracı para birimi olarak Bitcoin ile bir aracı hizmet sağlayıcı kurum kullanmışlardı.