Telegram’ın Blockchain platformu TON (Telegram Open Network) Almanya merkezli Wirecard ile iş birliğine giderek dijital finans, ödeme ve bankacılık hizmetlerini tek bir platformda toplayacak.

Aylık 200 milyon aktif kullanıcısı bulunan Telegram blockchain topluluklarında oldukça popüler bir mesajlaşma uygulaması. Bunun sebebi olarak ise uygulamanın 256 bit simetrik AES şifreleme, 2048-bit RSA şifreleme ve Diffie-Hellman anahtar değişimi gibi güvenlik önlemlerine sahip olması gösteriliyor.

Wirecard İş Geliştirme Grubu Başkan Yardımcısı George von Waldenfels konuya yönelik: “Ölçeklendirebilir teknolojilerde ve dağıtık çözümlerde geniş bir deneyimi olan TON Labs ile birlikte çalışacak olmak heyecan verici. Telegram Messenger’ın güçlü küresel büyümesinin yanı sıra ortak programımızın başarısı için kritik öneme sahip olacaktır.” ifadelerini kullandı.

TON Labs Yönetici Ortağı Alexander Filatov ise TON Blockchain platformunun Telegram’ın büyüyen ekosistemine eklenmesinin iş ve teknolojik yenilikler için yeni fırsatlar sunduğunu, dünyanın en dinamik finansal teknoloji şirketlerinden biriyle birlikte çalışarak FinTech ekosistemine yeni nesil çözümler getirmeyi planladıklarını söyledik.

Yeni ortaklar, ürün lansmanını kademeli olarak ilan edecek ve zaman içerisinde hizmetlerin kullanılabilirliği hakkında daha ayrıntılı bilgi verecek.