Amerikan telekomünikasyon devi Comcast, televizyon sektöründeki gizlilik ve güvenlik problemlerine yönelik geliştirdiği Blockchain girişimi Blockgraph’in 2019 yılında hizmete başlayacağını duyurdu.

Amerikalı küresel telekomünikasyon holdingi Comcast, Blockchain girişimi Blockgraph’in 2019 yılında resmi olarak kullanıma açılacağını duyurdu. Comcast yetkilileri konuyla ilgili olarak:

“Şu anda NBCUniversal ile birlikte Blockgraph’ın yetenekleri ve 2019 yılında neler yapabileceğimiz üzerinde testler yapıyoruz.” diye konuştu. 2001 yılında kurulan küresel medya şirketinin hizmetleri arasında kablolu televizyon, internet ve telekomünikasyon hizmetleri bulunuyor. Firma, elde ettiği gelir üzerinden değerlendirildiğinde dünyanın en büyük ikinci yayın kuruluşu, aynı zamanda Amerika’nın en büyük televizyon şirketi ünvanına sahip. Firmanın 2018’in üçüncü çeyreği konsolide gelirinin 22 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Cointelegraph’ın haberine göre, Blockgraph televizyon endüstrisi için bir kimlik katmanı sağlayacak. Medya şirketleri seyirci verilerini paylaşırken, kimlik katmanı sayesinde seyircilerin kimlik bilgileri koruma altına alınmış olacak. Platform böylece televizyon reklamcılığı ve pazarlama gibi konularda verimliliği artırmayı hedefliyor. Comcast, proje için kitle iletişiminde Viacom, reklam satışlarında ise Spectrum Reach firmalarıyla ortaklaşa çalışıyor. Spectrum Reach başkanı David Kline konuyla ilgili olarak:

“Kullanıcı verilerini kullanırken, kişisel bilgilerin gizliliğine öncelik vermek bir zorunluluk. Blockgraph teknolojisinin sağladığı gelişmiş güvenlik ve gizlilik korumaları sayesinde televizyon ekosistemindeki herkes bilgiyi güvenli bir şekilde paylaşabilecek.” diye konuştu.

Projenin sahibi Comcast, aynı zamanda Amerika’da kötü şöhrete sahip olmasıyla bilinen bir şirket. Hatta bazı yayınlar firmadan Amerika’nın en kötü firması diye bahsediyor. Öte yandan firma, kendi ürünleri üzerinde çalışırken ayrıca Blockchain projelerine de destek veriyor. Mart ayında, New York’lu Blockchain girişimi Blockdaemon, firmadan 3 milyon dolarlık risk sermayesi almıştı.