İspanya merkezli çok uluslu telekomünikasyon şirketi Telefónica yayınladığı basın bülteninde blockchain ve yapay zeka gibi teknolojilerde yenilikçi girişimi olanları destekleyeceklerini açıkladı.

Dünyanın en büyük telefon operatörü ve mobil ağ sağlayıcılarından biri olan şirket, bu yıl “Açık İnovasyon” çağrısını kuluçka merkezi Telefónica Open Future aracılığıyla yaptı. Bu merkez blockchain, yapay zeka, sanal gerçeklik ve büyük veri gibi konularda yeni teknolojilerle geleneksel ekosistemlerde devrim yaratacak fikirleri ya da girişimleri olanlara destek olacak.

İnovasyon ve girişimciliğe odaklanmış kamu ve özel kurumları birbirine bağlamayı amaçlayan küresel bir platform olan Telefónica Open Future, 20 Mart’a kadar başvuruları bekliyor. Seçilen girişimler Global Open Future ve Telefónica tarafından destelenerek ön plana çıkartılacak.

Şirketin basın bültenin de bu çağırının amacının hali hazırda girişimcilik konusunda kendini ispatlamış bölgelerin ve ekosistemlerin işlerini daha çok büyütmek olduğu ifadesine yer verilmiş. Telefónica, özellikle blockchain ve yapay zeka gibi teknolojilerin yeni fikirlerle birlikte geleneksel sistemleri kökten değiştirerek hayatımızı kolaylaştıracağına inanıyor. Şirkete göre blockchain teknolojisi birçok sektörde olduğu gibi telekomünikasyon sektörünü de değiştirebilecek bir potansiyele sahip.