Tsinghua Üniversitesi ve Sheng Ying Xin bir araya gelerek farklı sektörlere Blockchain teknolojisini entegre etmek için araştırma merkezi kuruyor. İki şirket Blockchain teknolojileri ve modelleri üzerinde araştırmalar yürütecek.

Tsinghua Üniversitesi (THU) Bilgi Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (RIIT), geçtiğimiz hafta düzenlediği basın açıklamasında, bir Blockchain araştırma merkezi kurmak için Çin’in kurumsal finans şirketlerinin birinin yan kuruluşu ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

CIFS tarafından sözleşmeli olarak kontrol edilen ve yönetilen Sheng Ying Xin Yönetim Danışmanlığı Ltd. Şirketi ile anlaşma imzalayan RIIT, Blockchain merkezi oluşturmak için en önemli adımı atmış oldu. Farklı endüstrilerde kurumsal düzeyde uygulamalar oluşturmak isteyen iki kuruluş, temel Blockchain teknolojileri ve modelleri üzerinde araştırmalar yürütecekler.

Blockchain teknolojisi şeffaflık ve izlenebilirliği artıracak

Blockchain merkezli uygulamalar, Çinli şirketlerin karşılaştığı çeşitli zorluklara eğilecek. Çin sanayisine Blockchain teknolojisinin entegre edilmesi, tedarik zincirleri, lojistik, ilaç sanayii ve ziraat ürünleri gibi pek çok alanda şeffaflığı ve izlenebilirliği artırmayı hedefliyor.

CIFS CEO’su ve Başkanı Jianxin Lin, yapılan anlaşmanın şirket için iş stratejisi açısından önemli bir adım olacağını ve FinTech’e daha fazla odaklanılacağını söyledi. Lin’e göre, büyüme ve gelişmenin bir sonraki büyük adımı FinTech olacak.

THU Başkan Yardımcısı Bin Yang ise, dağıtık defter teknolojisinin Çin’in ekonomik dönüşümünü ve endüstri standartlarını yükselteceğini belirterek, farklı alanlardaki Blockchain uygulamalarının tüm ülkeler için hayati bir ulusal strateji haline geldiğini belirtti.

Üstelik bu girişim Tsinghua Üniversitesi’nin Blockchain alanındaki ilk büyük girişimi değil. Daha önce 2016 yılında, perakende devi Walmart, IBM ve Çin Blockchain Gıda Güvenliği İttifakı ile güçlerini birleştiren Tsinghua Üniversitesi, Blockchain destekli gıda tedarik projesinin bir parçası olmuştu. Geliştirilen Blockchain platformu, ürün listelerindeki geri çağrılan gıdaların tanımlanması ve kaldırılması için bu şirketlere yardımcı olmuştu.