Türkiye’de geliştirilen MenaPay token’ları, Asya’nın önde gelen kripto para borsalarında yok sattı.

Yerli Blockchain projelerinin küresel açılımı devam ediyor. Son dönemin popüler arz yöntemlerinden olan kripto para borsaları üzerinden arz (IEO) ile yola çıkan MenaPay de farklı coğrafyalarda dikkat çekici performanslar sergiliyor. 15 Mart’ta başlayan IEO ile kripto para borsalarında yerini alan MenaPay, Çin’in popüler kripto borsalarından 60.com üzerinde günlük 50 bin MenaPay token rezervini satışa açtı ve tüm rezervler 1,5 dakika içinde satıldı. İlk haftasında 60.com üzerinden Asya pazarına satılan token sayısı ise 400 bini geçti.

IEO (Initial Exchange Offering) blockchain dünyasının yeni nesil kitle fonlama yöntemi olarak öne çıkıyor. Blockchain projeleri dijital paralarını (token) kripto borsaları üzerinden satarak daha geniş kitlelere ulaşabiliyor. Yatırımcılar da çalıştıkları kripto borsalardaki mevcut cüzdanlarını kullanarak ayrı bir hesap açmaya gerek duymadan bu projelerin token’larını satın alabiliyorlar. Bu sistem borsaları, girişimler ve yatırımcılar arasına bir aracı olarak dahil etmek gibidir. 60.com 15 Mayıs’ta sona erecek olan MenaPay halka arzı için seçilen 15 borsalardan biri ve MenaPay 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmayı hedefliyor.

MenaPay CMO’su İlker Çıkrıkçılı devam eden token satışı için şunları söyledi: “Bu coğrafyadan çıkan bir projenin Çin’de bu kadar ilgi görmesi gurur verici. Yola çıkarken Orta Doğu’nun Ali Pay’i olacağız demiştik. Bu vizyon Çin’de karşılık buldu ve sempati uyandırdı.”

Kripto para borsası olan 60.COM Singapur’da faaliyet gösteriyor ve Hong Kong, Filipinler, Malezya, Singapur, Tayvan, Avustralya ve diğer ülkelere ticari hizmet sağlamaktadır. Türkiye’deki yatırımcılar ise token satışına ICrypex üzerinden katılabiliyor.