Twitter, son dönemde artış gösteren dolandırıcılık olaylarının ardından, Blockchain teknolojisini araştırmaya yöneldi ve bu teknoloji üzerinde geliştirmek yapmak istiyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz gün kongre heyetine yaptığı açıklamayla, sosyal medya şirketinin Blockchain çözümleri üzerine araştırmalar yürüttüğünü ifade etti.

Dorsey, Blockchain teknolojisi üzerine olan açıklamasını, Kaliforniya Temsilci Doris Matsui’nin sorduğu bir soru üzerine yaptı. Bölge temsilcisi, House Committee on Energy and Commerce (Yasama Komitesi) sırasında, Twitter’daki kullanıcı gizliliğinin korunması, yanlış bilgilendirme, içerik denetleme ve muhafazakarlar siyasilere karşı önyargı sorunlarına değindi.

Twitter’ın yanlış bilgilendirme ve dolandırıcılıkla olan mücadelesinde, kimlik doğrulama yöntemleri de dahil olmak üzere, Blockchain teknolojisi ile ilgilendiğini söyleyen Doris Matsui, şirketin hangi Blockchain uygulamaları üzerinde duracağını sordu.

2018 yılı başlarında Bitcoin’in web’in yeni para birimi olmasını istediğini söyleyen Dorsey ise bu soruya şu şekilde cevap verdi: “Öncelikli olarak çözmeye çalıştığımız problemleri ele almamız gerekiyor. Müşterilerimiz için çözdüğümüz problemler de dahil olmak üzere, ilerleme kaydedebilmek için her zaman mevcut tüm teknolojileri anlamaya çalışıyoruz. Dağıtık güven ve dağıtık uygulama potansiyeli ile Blockchain’in bu alanda önemli bir teknoloji olduğunu düşünüyorum.”

Twitter artık dolandırıcıların ana merkezlerinden biri olmak istemiyor

“Blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda, henüz bu teknolojiyi Twitter’da karşılaştığımız sorunlar için nasıl ve ne şekilde uygulayabileceğimizi anlayabilecek kadar derine inemedik, ama şirket içinde bunu düşünen insanlar var.”

Son zamanlarda yaşanan olaylar da göz önünde alındığında, Twitter’ın dijital güven oluşturmak için olası çözümleri araştırması pek de şaşırtıcı değil. Geçtiğimiz dönemde Twitter, kullanıcıları kripto para birikimlerini elden çıkarmaları için kandıran dolandırıcıların ana platformuna dönüşmüştü.

Taklit hesaplar üzerinden kullanıcıları yanlış yönlendiren dolandırıcılar, onları ellerindeki kripto paraları, hayali ünlüler ve influencer’lara göndermeleri için kandırmışlardı.