Dağıtık defter teknolojilerinin iş dünyası için sunduğu fırsat ve yenilikler finans sektörü için de önemli bir gündem maddesi oluşturuyor.

Öyle ki, kripto para ekonomisine sıcak bakmayan büyük bankalar bile, Blockchain’in bir platform olarak sunduklarını ve potansiyel uygulamalarını “olmazsa olmaz” şeklinde nitelendiriyor. Son olarak, İsviçre merkezli UBS Group’un CEO’su Sergio Ermotti, CNBC’ye konuştu ve Blockchain’in potansiyelini değerlendirdi.

Blockchain’in iş dünyasının alışması gereken bir teknoloji olduğunu dile getiren Ermotti, “Kaynakların daha verimli kullanılabilmesi için teknolojisinin çok daha yaygınlaşması ve sektörlerde aktif hale gelmesi gerekiyor. Teknolojinin serbest kalmasıyla Blockchain bizlere maliyetleri azaltmak konusunda büyük avantajlar sağlayacak.” dedi.

Finansal servisler ve bankacılık sektörünün mevcut brüt kar marjları açısından yaşadığı baskının artacağına değinen Ermotti, “Makul ve tercih edilebilir kalmanın yolu sadece sermaye açısından güçlü olmaktan geçmiyor; sahip olduğunuz insanların kalitesi; ürünlerinizin kalitesi ve müşterilerinize verdiğiniz tavsiyeler de önem taşıyor. Aynı zamanda fiyatlandırmanızı da doğru yapmanız gerekiyor.” diye konuştu.

Kendi finanse ettiği Batavia adlı Blockchain tabanlı küresel ticaret platformu üzerinde IBM gibi teknoloji devleri ve diğer katılımcı bankalarla birlikte sınırlar arası para transferlerini test eden UBS, yakın dönemde yayımladığı InsurTech raporuyla da sigortacılık teknolojileri sektörünün 2025 yılına kadar sadece Asya bölgesinde 300 milyar dolara yakın maliyet tasarrufu sağlayabileceğini ileri sürmüştü.