Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu Yetkilisi Alexander Stelmakh tarafından yapılan bir sosyal medya paylaşımı, Blockchain teknolojisinin ülkedeki seçimler için test edildiğine işaret ediyor.

Alexander Stelmakh’ın Facebook paylaşımına göre Blockchain tabanlı oylama sistemi, birkaç haftadır test ediliyor ve bu kapsamda NEM Foundation tarafından sağlanan test token’larıyla oylama yapılıyor.

Blockchain kayıtlı bilgileri değiştirmeyi imkansız kılıyor. Verilerin adem-i merkezi hale gelmesi de Ukraynalı yetkililer tarafından bir avantaj olarak görülüyor. NEM’in Blockchain’i, kullanıcının kendi varlıklarını oluşturmasına olanak tanıyor. Ek olarak, Blockchain’in günlük yapısı da kullanıcının bir mesaj eklemesine izin veren bir mesaj kutusu içeriyor. Tüm bilgi protokolleri zincir üzerindeki format bölümünde görüntüleniyor. Yönlendirmeli işlemler de Blockchain’de görülebiliyor. Ek olarak, NEM’in sağladığı API, kullanıcıların kullanımı kolay bir biçimde veriye erişmelerine olanak tanıyor.

Stelmakh ayrıca toplumsal bu kritik verinin ömür boyu korunması karşılığında, sonuçları Blockchain’de tutmanın tahmini maliyetinin küçük olacağına dikkat çekiyor. NEM web sitesinde, vakfın NEM Blockchain’i kullanımını genişletmek için hükümetlerle çalışmaya kararlı olduğu ve dağıtık defterlere işlem yapabilmesinin hükümetlere şeffaflığı artırma, sahteciliği önleme ve güven inşa etme şansı verdiği belirtiliyor.

Ukrayna’da Blockchain tabanlı oylamayı uygulamaya odaklı çalışan açık demokrasi Blockchain’i olan E-Vox, dağıtık defter teknolojilerine dayalı oylama sistemini desteklemek için 2016 yılında bir mutabakat imzalamıştı. E-Vox internet sitesine göre, bu belgeyi imzalayan gönüllülerin ve kuruluşların amacı dünyada adil ve şeffaf kararlar alınmasını sağlayacak bir e-oy sistemini hayata geçirmek.