UNICEF, blockchain teknolojisinden yararlanarak ülke genelindeki okullara internet erişimini yaymak için Kırgızistan hükümeti ile görüşüyor.

UNICEF Kırgızistan temsilcisi Munir Mammadzade ‘Project Connect’ adı verilen bu girişimin henüz erken aşamada olduğunu, blockchain tabanlı bir çözümle Kırgızistan’daki tüm okullara internet erişimini yayarak gençleri internetin imkanlarından faydalanmasını sağlamak istediklerini belirtti.

UNICEF, Project Connect projesiyle Kırgızistan’daki 1500 yerel okula ulaşmayı ve blockchain teknolojisini kullanarak internet kullanılabilirlik seviyesini takip edip kaliteyi iyileştirmek istiyor. Hali hazırda Project Connect adı altında küresel çapta 150.000’i aşkın okulun internet bağlantı seviyesi haritalandırılmış durumda. Bu okullardan yaklaşık 1560’ı da Kırgızistan’da bulunuyor ki bu okulların yarısında da internet erişimi bulunmuyor.

UNICEF yöneticilerinden Chris Fabian blockchain teknolojisinin okullarda ve diğer hayati tesislerde İnternet kalitesinin izlenmesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Muhasebe, yönetim ve izleme gibi dağıtılmış defter teknolojisinin potansiyelinin çok yönlü olduğunu da sözlerine ekledi.

Blockchain teknolojisi her ne kadar çoğunlukla finans, ödeme ve lojistik gibi sektörlerle birlikte sık sık anılsa da bu tarz sosyal fayda odaklı projelerde de farklı bir şekilde kullanılması teknolojisinin potansiyelini gözler önüne seriyor.