Filipinler merkezli Union Bank, Flipinler’den Singapur’a blockchain tabanlı sınır ötesi para transferi pilotunu başarıyla tamamladı.

Pilot, UnionBank ve Singapur merkezli OCBC Bank arasındaki ortak çalışmanın bir sonucu. Burada taraflar, Adhara likidite yönetimi ve uluslararası ödemeler platformu ile UnionBank-UBX’in i2i platformunu havale yapmak için kullandılar.
Daha basit bir şekilde açıklayacak olursak OCBC Bank’tan kırsal bir kesimde yer alan Cantilan Bank’taki hesap sahibine havale yapmak için blockchain teknolojisi kullanıldı.
Proje, bankacılık hizmetlerine ulaşmakta güçlük çeken milyonlarca Filipinli’ye, kırsal bankaları ülkenin ana finansal ağına bağlayarak finansal hizmetleri kullanma olanağı sağlamayı amaçlıyor.
Ülkenin merkez bankası olan Bangko Sentral ng Pilipinas’ın teknolojik risk ve yenilikçilik denetim departmanından sorumlu Melchor Plabasan, ajansın teknoloji ödemeleri ve havale düzenlemelerini kolaylaştırdığı için blockchain’in daha fazla benimsenmesini beklediğini belirtti.
UnionBank Kıdemli Başkan Yardımcısı ve FinTech iş grubu başkanı Arvie de Vera da konuyla ilgili olarak: “Pilotun i2i’yi kullanmasıyla kırsal bankalar artık doğrudan hesaba havale alabilirler ve bu sadece bir başlangıç. Birbirine bağlı bu platformla diğer katma değerli servisler artık kırsal bankalara erişilebilir hale getirilebilir. Bu, evrensel bankacılık hizmetlerine erişimi olan ve bir zamanlar finansal olarak dışlanmış kırsal bankaları güçlendirebilir.” ifadelerini kulandı.