Aralarında MIT ve Harvard Üniversitesi’nin de bulunduğu dünyanın farklı coğrafyalarından dokuz yüksek öğrenim kurumu, akademik geçmişi güvenilir, dağıtık ve paylaşımlı bir altyapıda toplamak ve doğrulamak için “Digital Credentials” adlı yeni bir çalışma grubu kurdu.

Kağıt üzerinden işleyen akademik kayıt süreçleri nedeniyle bir üniversite mezunu, eğitim geçmişini doğrulamak için e-posta görüşerek ile ya da bizzat okula giderek sahip olduğu akademik kimliği temin etmek durumunda kalıyor. MIT Açık Öğrenim Başkan Vekili Sanjay Sarma, “Mülteci ve göçmenlerin nüfustaki çoğunluğu düşünüldüğünde, okuduğu üniversiteye ulaşmakta zorluk geçen kişiler için bu oldukça ciddi bir soruna dönüşüyor.” diye açıkladı.

Digital Credentials adlı grup dokuz üniversite genelinde akademik kimliklerin Blockchain üzerinde saklanmasını ve yönetilmesini hedefliyor. Çalışma grubunu oluşturan akademik eğitim kurumları ise Delft University of Technology (Hollanda), Harvard University Division of Continuing Education (ABD), Hasso Plattner Institute University of Potsdam (Almanya), Massachusetts Institute of Technology (ABD), Tecnologico de Monterrey (Meksika), TU Munich (Almanya), UC Berkeley (ABD), UC Irvine (ABD) ve University of Toronto (Kanada) olarak sıralanıyor.

The Blockchain haberine göre Berkeley Dekanı Diana Wu, “Üniversitelerimizde sunduğumuz eğitim ve öğretim dijital platformları içine alacak şekilde genişlerken, eğitim geçmişini doğrulayacak güvenilir bir metoda duyulan ihtiyaç gittikçe daha acil hale geliyor.” dedi.

Dışarıdan müdahaleye ve sahtekârlığa geçit vermeyen, güçlü bir kriptografiyle çalışan teknolojinin kullanımı sayesinde akademik başarıları doğrulayacak küresel bir altyapı oluşturmak mümkün hale geliyor. Çalışma grubunda yer alan araştırmacılar, MIT’nin tüm mezunlarına Blockchain’de doğrulanmış birer dijital diploma vermesi gibi daha önceki çalışmalarının sonuçlarından faydalanarak daha kapsamlı bir ekosistem oluşturacaklar.