Utah County, ABD’deki belediye seçimlerinde blockchain tabanlı mobil oylama yöntemini kullanan üçüncü bölge olacak.

Utah eyaletinin 29 ilçesinden biri olan Utah County, seçmenlerin önümüzdeki belediye seçimlerinde blockchain teknolojisinden destek alan mobil uygulama aracılığıyla oy kullanmalarına imkan tanıyacak. Bu gelişmeyle birikte Utah County, daha önce West Virginia ve Colorado’da yapılan seçimlerin ardından blockchain tabanalı mobil uygula aracılığıyla oylama sistemini kullanan üçüncü bölge olacak.

Yeni e-oylama platformu, Utah County Seçim Bölümü, mobil seçim platformu Voatz, Tusk Philanthropies ve Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile iş birliği içinde gerçekleştirilecek.

Yapılan açıklamaya göre oylama 28 Haziran’da başladı ve 13 Ağustos’a kadar devam edecek. Pilot seçmenler arasında aktif görevdeki ordu mensubu kişiler ve yurt dışındaki seçmenler yer alıyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Colorado’nun en kalabalık şehri Denver’ın belediye seçimlerinde blockchain ile çalışan mobil oylama platformunu kullanacağı duyurulmuştu. Buna yönelik ilk girişim ise geçtiğimiz senenin Mart ayında West Virginia’dan gelmişti.

Başarılı pilotların ardından yayılmaya başlayan blockchain tabanlı mobil oylama platformu, ilerleyen dönemlerde başka eyaletlere ve ilçelere de sıçrayabilir.