Kanadalı banka VersaBank, kripto para firmaları için dijital güvenli kasa hizmeti sunacak. VersaBank geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla beraber VersaVault projesinin beta testini başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Sadece dijital olarak sunulacak bu hizmetle beraber, oluşturulacak olan sanal kasalar kripto para girişimleri ve yatırım fonlarına güvenli bir saklama alanı sağlayacak.

VersaBank Yatırımcı İlişkileri Direktörü Wade MacBain yaptığı açıklamada, bankanın daha şimdiden VersaVault ile ilgili yüzlerce başvuru olduğunun altını çizdi.

“Pek çok kişi için dijital güvenlik kasası sadece bir fikir ve erken planlama aşamasıyken, biz bunu tasarladık. Şimdi müşterilerimize en gelişmiş güvenlik ve kimlik doğrulama teknolojisine sahip olan türünün ilk ilk örneği olan bu hizmeti piyasaya sürüyoruz. Böylelikle müşterilerimiz mutlak bir gizliliğin tadını çıkarabilecekler.”

VersaVault’un başında Blackberry’nin siber güvenlik uzmanı bulunuyor

VersaVault projesi ilk kez geçtiğimiz Ocak ayında duyuruldu ve Mart ayında iki beta kullanıcısı ile sözleşme imzalandı. Ocak ayında duyurulan bu projenin başında ise ilginç bir isim, Blackberry siber güvenliğinin baş mimarı olarak kabul edilen Gurpreet Sahota bulunuyor.

Ayrıca Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayla, bir Ethereum Blockchain tarayıcısı inşa ettiğini duyurmuştu. Yayınlanan duyuru metnine göre; Kanada Ulusal Araştırma Konseyi tarafından başlatılan Endüstriyel Araştırma Yardımı Programı (IRAP), Bitaccess’in sağlayacağı hizmetler aracılığıyla, InterPlanetary Dosya Sistemi (IPFS) üzerinde bu tarayıcıyı barındıracak. IPFS’in kullanılacak olması, orijinal sunucunun çevrimiçi olup olmadığına bakılmaksızın, web uygulamalarının değiştirilemez ve gelecekte de erişilebilir olmasını sağlayacak.