Amerikan ödeme hizmeti devi Visa Inc, sınır ötesi ödeme işlemleri için Ripple ortağı Earthport Plc’yi satın alarak kendi bünyesine katmak üzere.

1997 yılında kurulan Earthport, banka ve enstitülere sınır ötesi ödeme hizmeti sağlayan bir finans şirketi. Earthport, teknoloji şirketi Ripple’ın protokollerini kendi ödeme sistemleriyle birlikte kullanarak, uluslararası işlem hacmini genişletme amacıyla firmayla ortaklığa gitmişti.

Bilgilere göre, Earthport’un Visa’ya maliyeti 251 milyon doları buluyor. Earthport’un hisseleri Londra Borsası’nın ikincil pazarında listeleniyor. Son yılda yaşanan büyüme kayıpları ve masraflar sebebiyle hisselerin yüzde 28 oranında düştüğü biliniyor. Bu durum, firma stratejisinde de büyük değişimlere sebep olmuş gibi görünüyor.

Cointelegraph’ın haberine göre 2016 yılında, sunduğu API yardımıyla, sınır ötesi ödeme işlemlerinde bankalar ve Ripple’ın dağıtık defter protokolleri arasında bağlantı kuran Earthport, bankaların bütçe ve teknoloji konusundaki endişelerinin üstesinden gelmesine yardımcı oluyor.

Ekim ayında yapılan bir başka haberde, Visa’nın sınır ötesi ödeme işlemlerinde kullanmak üzere “Visa B2B Connect” adında, Blockchain tabanlı yeni bir dijital kimlik sistemi üzerinde çalıştığı ve 2019’un ilk çeyreğinde sistemi kullanmaya başlayacağı söylenmişti. Habere göre, sistem ödeme işlemleri sırasında kullanılan hassas verileri, her bir veriye eşsiz gizlilikte kimlikler atayarak koruma altına alıyor.

Haziran ayında Visa tarafından yapılan açıklamada firma yetkilileri, İngiltere ve Avrupa’daki kart ödemelerinde aksaklıklar yaşandığı söylemiş, ödeme hizmetlerini düzenleyen kurum ise bunun sadece Visa kartlarıyla yapılan ödemelerde yaşandığını iddia etmişti. Sebebine dair bir açıklama yapılmasa da Visa, Twitter hesabından problemi en kısa sürede çözmek için çalıştıklarını paylaştı.