İlk kez 2016 yılında temelleri atılan Blockchain tabanlı Visa B2B Connect platformuna geçen son finansal kurum, Tayland banlası Kasikornbank oldu.

Piyasa değeri en büyük Tayland bankası olarak bilinen Kasikornbank, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında Visa B2B Connect platformuna katılan ilk finansal kurum oldu.

Blockchain teknolojisinden faydalanarak, işletmeler arasında hızlı ve güvenli sınır ötesi ödemeleri sağlamak için tasarlanan platform, özel bir Blockchain mimarisine dayanıyor. Visa Thailand Ülke Müdürü Suripong Tantiyanon’a göre, Visa B2B platformu şirketlerin küresel finans hizmetlerinin kapsamını geliştirebilmek için dağıtık defter teknolojisinden yoğun olarak faydalanıyor.

Visa B2B Connect ile uluslararası ödemeler kolaylaşıyor

“Kurumsal Blockchain teknolojisine dayanan Visa B2B Connect, kurumsal müşterilerin güven içerisinde yüksek meblağlı uluslararası ödemeler yapabilmesi için oluşturuldu.”

Hız ve güvenliğin yanı sıra, Visa B2B Connect platformu Kasikornbank’ın varlık, kredi ve mevduat açısından işlem sürecinde daha fazla görünürlük sunacak.

İlk kez Ekim 2016’da duyurulan Visa B2B Connect, San Francisco merkezli bir kriptografik defter şirketi olan Chain Inc ile ortaklık kurularak geliştirildi. Sistem Chain Core adı verilen bir kurumsal Blockchain altyapısını kullanıyor. Platformun öngörülebilirliği ve şeffaflığı, bankaların ve kurumsal müşterilerin, yaptıkları işlemlerin durumu hakkında neredeyse gerçek zamanlı olarak bildirim almalarıyla destekleniyor.