Ethereum (ETH) kurucu ortaklarından Vitalik Buterin Hong Kong’da düzenlenen Token 2049 etkinliğinde kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelik birtakım açıklamalarda bulundu. Buterin, blockchain teknolojisinin diğer sektörlere kıyasla finans sektörü için çok daha uygun olduğunu düşünüyor.

Blockchain’in en can alıcı özelliği olarak dağıtık bir yapıya sahip olmasını örnek gösteren Buterin, bu teknolojinin en ideal şekilde finans sektöründe uygulanabileceğini vurguluyor. Buterin konuya yönelik: “Finans sektöründe bankalarla rekabet halindesiniz. Bu bankalar herhangi bir işlem için sizi günlerce bekleten kuruluşlar. Dolayısıyla blockchain teknolojisinin avantajlarını bu alanda kullanmak çok daha gerçekçi.” ifadelerini kullandı.

Blockchain teknolojisinin finans sektörü dışındaki kullanım alanlarına da değinen Buterin, örnek olarak dijital kimlik, itibar ve dijital sertifikalar alanında merkezi olmayan yapının kullanılabileceğini söylüyor.

Kripto para dünyasının popüler isimleri arasında yer alan Buterin, blockchain teknolojisinin hali hazırdaki benimsenme oranlarından da bahsetti. Artık blockchain teknolojisinin sadece teoride kalmadığını ve bu teknolojinin gerçek yaşama etki edecek uygulamalarına rastladığımızı ifade eden Buterin, özellikle sosyal bir etkisi olan gerçek dünya problemlerinin çözümü ve eğlence sektörüne yönelik kullanım senaryolarının blockchain teknolojisine olan ilgiyi artıracağını düşünüyor.