Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, iş dünyası haberleri yapan Quartz’a verdiği özel röportajda, Blockchain teknolojisinin kullanım alanları hakkında önemli noktalara değindi.

Blockchain’in bazı endüstrilerde yanlış uygulandığını ifade eden Buterin, bu durumu “boşa zaman harcamak” olarak nitelendirdi. Daha önce Devcon4 Blockchain konferansında da konuşan Ethereum ortak kurucusu, daha yüksek standartlar oluşturmak için birçok şirketin Blockchain teknolojisini kullandığını, ama bu teknolojinin her sektöre uygun olmadığını düşünüyor.

Blockchain eğitim alanında büyük potansiyele sahip

Buterin’e göre, Blockchain teknolojisinin en uygun olduğu alanlar kripto paralar ve sınır ötesi ödemeler. Buterin, Blockchain üzerine geliştirilen diğer tüm fikirlerin geçerli olup olmadığını öğrenmemiz için daha fazla zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyor.

Örnek olarak IBM’in gıda takibi için Blockchain kullanacak olmasını gösteren Ethereum kurucusu, hem projenin potansiyel değeri, hem de şirketin bu işin altından kalkma becerisi hakkında şüpheleri bulunuyor.

Yine de Buterin finans uygulamaları dışındaki bazı kullanım alanlarından da oldukça memnun. Singapur’un üniversite derecelerini doğrulamak ve korumak için Blockchain kullanıyor olması oldukça yenilikçi bir gelişme.

Üstelik eğitim alanında Blockchain kullanımı sadece Singapur ile sınırlı değil. Kasım ayının hemen başında Malezya Eğitim Bakanlığı, Blockchain teknolojisini kullanarak üniversite derecelerinde yapılan dolandırıcılıkların önüne geçmeyi planladığını açıklamıştı.