VMware yaptığı resmi duyuru ile, kurumsal Blockchain sistemlerine altyapı oluşturacak yeni sistemi Project Concord hakkında ilk kez detaylı bilgi verdi.

Bulut bilişim ve sanallaştırma firması VMware, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, hem ölçeklenebilir hem de enerji verimliliği sağlayacak şekilde tasarlanmış, açık kaynaklı bir Blockchain altyapısı geliştirdiğini duyurdu.

Project Concord adı verilen bu yeni sistem, Blockchain ağlarında sıkça görülen Bizans Hata Toleransı algoritması üzerinde çalışarak, belirli ölçek problemlerini çözebilir ve bu sayede Blockchain uygulamaları için uygun bir temel sağlayabilir.

Şirketin kıdemli araştırmacılarından biri olan Guy Golan Gueta, yeni sistemin nasıl işlediğinin anlatıldığı blog yazısında, projenin algoritmasının mevcut konsensustan farklı bir iletişim prosedürü kullandığını açıkladı.

Project Concord, kurumsal Blockchain sistemlerine altyapı sağlayacak

Dell’in yan kuruluşu olan VMware, yaklaşık iki yıldır Project Concord üzerinde çalışmasına ve araştırmaları hakkında son birkaç aydır düzenli olarak bilgilendirmede bulunmasına rağmen, geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama, geliştirilen Blockchain altyapısı hakkında ilk kez ne kadar araştırma yapıldığını gözler önüne serdi.

Project Concord’un temellerinin Bizans Hata Toleransı, kriptografi ve dağıtık hesaplama üzerine yapılan akademik ve endüstriyel araştırmalara dayandığını ifade eden Guy Golan Gueta şunları söyledi:

“Özellikle Bitcoin ve Ethereum ile patlayan kripto para devrimi, adem-i merkeziyetçi yapılarıyla oluşturduğumuz sistemi büyük ölçüde etkiledi. Project Concord, çoğaltılan dağıtık veri depoları için çekirdek yapı bloğu olarak kullanılmak üzere tasarlandı. Bu nedenle, ölçeklenebilir, kurumsal Blockchain sistemleri için uygun bir altyapı sağlayabilir.”

Projenin kaynak kodu ise çoktan Github üzerinde yayımlanmış durumda. Guette, son olarak çalışmaların devam ettiğinden bahsederken, şirketin ileri de Concord’a birçok farklı özellik eklemeyi düşündüğünü de sözlerine ekledi.