Volkswagen yaptığı son patent başvurusuyla, otomobillerin Blockchain altyapısını kullanarak birbiriyle iletişim halinde olmasını sağlayacak.

Volkswagen, otomobillerin Blockchain vasıtasıyla birbirleriyle iletişim kurabilecekleri yeni bir patent başvurusunda bulundu. Bu teknoloji sayesinde yolda birbirlerine yakın olan otomobiller iletişim halinde olacaklar ve olası kaza tehlikelerine karşı sürücüleri uyarabilecekler.

Sistem, şeritlerin karışması, hatalı sollama ve seyir halinde yaşanabilecek yüksek riskli hamlelerde potansiyel tehditlere karşı tetikte olacak.

Kazaları önlemek için araçlar kendi Blockchain ağlarını oluşturacak

CCN’in haberine göre Volkswagen’in başvurusunu yaptığı patentin açıklaması şu şekilde:

“Araçtan araca iletişim mesajları, otomobiller arasında veri aktarımını sağlayarak güvenli sürüşü mümkün hale getirecek. İki aracın birbiriyle çarpışmak üzere olması gibi acil durumlarda, sistem sürüyü önceden uyarmayı amaçlıyor.”

Patentin içerdiği teknoloji, hem sürücüsüz çalışan araçlar hem de standart araçlar için kullanımda olacak. Elle sürüş sırasında sürücü olası tehditlere karşı uyarılırken, otonom araçlar bu teknoloji sayesinde bir sonraki hamlelerini kolayca belirleyebilecekler.

Volkswagen’in geliştirmekte olduğu teknolojinin ana amacı şöyle özetlenebilir: Kriptografik olarak imzalanmış araçlar Blockchain altyapısını kullanarak birbirleriyle sürekli olarak iletişim halinde olacaklar ve bu şekilde kazalardan daha iyi korunurken, güvenli bir trafik akışı sağlayacaklar.

Araçların birbirlerine gönderdikleri mesajların her birinde, ilgili bilgilerin Blockchain üzerinde depolandıkları yeri gösteren bir “hash pointer” bulunacak. Araçlar arası mesaj iletimi tamamlandığında, atılan son mesajların pointer’ı katılımcılar arasında imzalanacak ve Blockchain üzerinde yayımlanacak.

Volkswagen bu hamlesiyle, işlerini geliştirmek ve yeni teknolojileri sektöre kazandırmak için, Blockchain teknolojisine yatırım yapan büyük şirketler zincirine katılmış oldu.