Dünyanın ilk finans prototipi olan Voltron Blockchain’i, Mayıs ayında başarıyla gerçekleştirilen ilk testlerin ardından, ikinci ve son test aşamasına geçiyor.

Voltron Blockchain platformu, piyasaya sürüleceği 2019 yılı öncesinde ikinci ve son test aşamasına geçmeye hazırlanıyor. Corda Blockchain çatısı altındaki 11 küresel bankadan oluşan bir grup tarafından üretilen Voltron, 2017 ortalarında sergilenen ilk ticari finans prototipi olmuştu.

İlk test aşaması mayıs ayında yapılan Voltron Blockchain platformu, bu testi ING, HSBC ve yiyecek ticaretinde küresel bir firma olan Cargill ortaklığıyla gerçekleştirmişti. Arjantin’den Malezya’ya ihraç edilen soya fasulyelerinin kredi mektubunun normalde 5 ile 10 gün süren işlem süresi, Voltron sayesine 24 saat içinde tamamlanmıştı.

Volton Blockchain ikinci test aşaması için hazır

R3 tarafından düzenlenen CordaCon Konferansı sırasında konuşan NatWest Ticaret Hizmetleri Proje Yönetimi Müdürü James Bidwell, gerçekleştirilen testi 250 yıllık kredi mektupları tarihinde yaşanan ilk büyük gelişme olarak tanımlamıştı.

HSBC ve ING canlı pilot uygulamasına katılan ilk şirketler olurken, yeni test aşamasında diğer bankalar da Voltron platformunu kullanacaklar. Şu ana kadar, NatWest, BNP Paribas ve Standard Chartered test aşamasına katılacak bankalar olurken, R3 kalan bankaların da bir sonraki aşamaya katılmaları için görüşmeleri sürdürüyor. Orijinal ticaret birliğindeki diğer bankalar arasında Bangkok Bankası, BBVA, Intesa Sanpaolo, Mizuho, ​​Scotiabank, SEB ve ABD Bankası yer alıyor.

Global Trade Review tarafından yayımlanan makalenin devamına buradan ulaşabilirsiniz.