Blockchain’in tasarruf potansiyeli Walmart gibi büyük perakende şirketlerinin de ilgisini çekiyor. Şirketin aldığı yeni patent, enerji yönetimde kolaylık ve tasarruf sağlıyor.

Geçen yıl Aralık ayında ABD Patent Ofisi’ne başvuran Walmart’ın, enerji tüketimini daha iyi yönetme amacıyla yaptığı başvuru 14 Haziran itibariyle resmi olarak onaylanıp yayınlandı. Walmart’ın aldığı patent, Blockchain tabanlı dağıtık defter teknolojisini kullanarak elektrik şebekesindeki talebi yönetmeyi kapsıyor.

Patent tanıtımında bir kaynaktan enerji satın almak için bir miktar kripto para kullanımını tahsis eden bir sistemi barındıran teknoloji, enerji tüketimini doğrulayan sistem tarafından ek enerji birimleri talep etme ve satın almayı da kapsıyor.

Bitcoinist’in haberine göre Walmart, bu patent kapsamında artan cihaz kullanımından kaynaklanan enerji maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. Üç başlığa sahip olan patentin ilk aşaması enerji tahsisini sağlayan bir ölçüm cihazını kapsıyor ve her bir tüketim cihazına kripto para birimiyle ayrılan bütçenin belirli bir oranını tahsis ediyor. İkinci başlık, teslim edilmeye uygun konfigürasyon ile enerji sağlayıcına geri dönüşü temsil ediyor. Üçüncü bölüm ise bu yöntemi ve sistemi uygulayacak bilgisayar sistemini içeriyor.

Walmart’ın Blockchain tabanlı teknoloji için aldığı patent ABD Patent Ofisi’ndeki tek Blockchain patenti değil. Güncel verilere göre ilgili patent sayısı 112. Veri depolama, kimlik doğrulama, 3D yazıcıların da yer aldığı Blockchain teknolojilerinin de yer aldığı diğer patentleri bu linkten inceleyebilirsiniz.