Walmart yaptığı son patent başvurusuna göre, teslimat drone’larının birbirleriyle iletişim kurabilmesi için Blockchain teknolojisini araştırıyor.

Walmart son patent çalışmalarıyla birlikte Blockchain teknolojisine odaklanmış durumda. Perakende devinin yaptığı son patent başvurusuna göre, şirket otonom dağıtım drone’ları kullanmak istiyor.

30 Ağustos günü yapılan patent başvurusuna göre, otonom elektronik cihazların kablosuz olarak iletişim kurdukları bir iletişim ağı kurulacak. Bu sayede bir drone, karşı tarafın kimliğini doğruladıktan sonra, taşıdığı objeyi başka bir drone’a otomatik olarak devredebilecek.

Walmart otomasyon ile teslimat sürelerini kısaltmak istiyor

Drone, diğer drone’nun bulunduğu önceden belirlenmiş noktaya gittiğinde, “Blockchain anahtarları” kullanarak karşı tarafın kimliğini doğruluyor. Eğer robot iş arkadaşını başarılı bir şekilde tanırsa, kargoyu otomatik olarak ona devrediyor.

Drone’ların teslimatı gerçekleştirebilmesi için gereken koordinatlar ise, şirketin sahip olduğu Blockchain veri tabanında tutulacak.

Robotlar birbirini tanımak için RFID kodları ve QR kodları gibi birçok farklı yöntemden yararlanabilecekler. Yine patente göre, drone’ların birbirini kolayca tanıyabilmesi için, her cihaz kendine has özelliklerle donatılabilir.

Otomasyon teknolojisinin kullanılacak olmasının ana fikri altında, bu teknolojinin teslimat sürelerini kısaltabileceği gerçeği ve güvenilir olması yatıyor. Walmart ise Blockchain teknolojisinin güvenilir yapısından yararlanarak, drone’lar için özel bir kimlik doğrulama sistemi geliştirmek istiyor.