Dünya Ekonomik Forumu Blockchain ve Dağıtık Defter Teknolojisi Başkanı Sheila Warren, bu teknolojinin her geçen gün daha kötüye giden güven krizini küresel ölçekte çözebileceğini kaydetti.

Cointelegraph ile yaptığı röportajda Blockchain teknolojisinin olası faydalarına değinen Warren, hükümetler, bankalar, medya ve büyük ölçekli kuruluşlara karşı duyulan güvenin dünyanın pek çok ülkesinde hızla erozyona uğradığını hatırlattı ve Blockchain’in doğru kullanılması durumunda bu soruna etkili bir çözüm üreteceğini öne sürdü.

“Bu teknoloji, üçüncü tarafların veya diğer grupların içeri girip neler olup bittiğini denetlemelerini sağlayacak bilgilere erişim sağlayabilir.” diyen Warren, bu tür denetlenebilir sistemlerin zahmetli olsa da, kamu süreçlerinin kurallara uygun şekilde işlediğini kanıtlamak için kritik önem taşıdığını vurguladı. Benzer şekilde, medyanın içeriklerini doğrulamak için de Blockchain kullanmak mümkün.

Halk ve kuruluşlar arasındaki güven krizinin çözülmemesi durumunda, anarşiye doğru hızlı bir eğilim gözlenebileceğini söyleyen WEF yetkilisi, bunun ise oldukça büyük bir probleme dönüşebileceği konusunda uyardı.

Blockchain ve Bitcoin arasında bağlantı kurmasının uzun sürdüğünü itiraf eden Warren, “Bitcoin’i ilk satın alışımızdan yaklaşık üç yıl kadar sonra, Blockchain’in ne olduğunu anlayabildik.” diye konuştu.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) son olarak geçtiğimiz ayın başında 100’ü aşkın küresel tedarik zinciri ve lojistik lideriyle bir araya gelerek, bu sektördeki Blockchain uygulamalarına belirli standartlar getirebilmek için kolları sıvamıştı.