Western Union, Filipinlilerin sınır ötesi para transferi için Filipinler merkezli e-cüzdan sağlayıcısı Coins.ph ile iş birliğine gitti.

İş birliğine göre Western Union kendi sınır ötesi platformuna Coins.ph şirketinin blockchain tabanlı platformunu enteresan edecek. Böylelikle Filipinler’deki kullanıcılar uluslararası para transferlerini doğrudan Coins.ph cüzdanları üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Western Union’ın bu yeni hizmetini kullanmadan önce kullanıcılar Coins.ph cüzdanına geçerli bir kimlikle kayıtlarını yaptırmaları ve elektronik ‘Müşterini Tanı’ prosedüründen geçmesi gerekiyor. Wester Union’ın hali hazırda ülkede 12.000 adet şubesi bulunuyorken Coins.ph e-cüzdanını kullananların sayısının 5 milyonun üzerinde olduğunu belirtmekte fayda var. Kullanıcıların ilk aşamada Coins.ph üzerinden yapabilecekleri transfer limiti ise 100.000 Filipinler pesosu (yaklaşık 1907 dolar) olarak belirlenmiş.

Dünya Bankası’nın “Migration and Remittances Brief 30” raporuna göre Filipinler dünyada en fazla para transferi gerçekleştirilen ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor. Rapora göre 2018 yılında ülkeye 34 milyar dolar para akışı gerçekleştirilmiş.

Söz konusu uluslararası para transferi olunca sık sık gündeme gelen blockchain teknolojisi, bu alanda lider finansal kuruluşlardan biri olan Western Union’ın da dikkatini çekmiş gibi görünüyor. İlk etapta e-cüzdan sağlayıcısı üzerinden müşterilerine hizmet unacak olan şirketin ilerleyen dönemlerde blockchain teknolojisini nasıl kullanacağı merak ediliyor.