Facebook, WhatsApp kullanıcılarının uygulama içinde kullanmaları için bir kripto para üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar Facebook’un geliştirdiği token sayesinde uygulama içinden birbirine para gönderip alabilecek. Geçtiğimiz günlerde kendi Blockchain çalışma ekibini de kuran firma, Blockchain’in peşini bırakacak gibi durmuyor.

Hindistan döviz pazarı büyük bir öneme sahip. World Bank’ın verilerine göre ülke 2017 yılında 69 milyar dolara yakın bir yabancı döviz aldı. WhatsApp ise ülkede çok popüler. Hindistan’da 200 milyona yakın kullanıcı WhatsApp kullanırken, şehirlerden kırsal kesimlere kadar ülkenin internet kullanımı da hızla artıyor.

Cointelegraph’ın haberine göre Facebook’un kripto paralarla ilgili tutumu geçen yıl büyük bir değişikliğe uğramıştı. Sosyal medya devi, 2018’in Ocak ayında kripto paralarla ilgili reklamların engellenmesi için bir çalışma yapmıştı. Finansal ürün ve hizmet reklamlarını engelleyerek, kullanıcılarına yanlış bilgi verilmesinin ve kullanıcılarının aldatılmasının önüne geçmeyi amaçladığını söylemişti. Mayıs ayında ise Facebook Messenger uygulamasında yöneticilik yapmakta olan David Marcus öncülüğünde, firma yeni bir Blockchain takımı kurmuş, Blockchain üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştı. Aynı zamanda Coinbase’in eski kurul üyelerinden olan Marcus konuyla ilgili olarak:

“Küçük bir grup kuruyoruz. Bu grupla birlikte her şeye sıfırdan başlayarak Blockchain teknolojisinin Facebook’u nasıl ileriye taşıyabileceğini keşfedeceğiz.” diye konuştu. Marcus Ağustos ayında, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için Coinbase’deki kurul üyeliğinden de ayrılma kararı aldı. Ekip lideri kurul üyeliğininden neden çekildiğiyle ilgili gelen sorulara ise:

“Facebook’ta Blockchain ile ilgili yeni bir grup kurduğum için, ayrılmamın doğru olacağına karar verdim.” diye cevap verdi.