Kripto para dünyasının popüler isimleri arasında yer alan Winklevoss ikizleri geçtiğimiz sene sabit değerlemeye sabit (stable coin) projesi Gemini’yi duyurmuştu. Proje denetim aşamalarını tamamlayarak borsada işlem gören fon (Exchange-Traded Fund – ETF) onayı almaya bir adım daha yaklaştı.

Kripto para piyasalarında işler pek istendiği gibi değil. Piyasaları olumlu etkilemesi gereken haberlerin sayısı artsa da maalesef beklenen sonuçlar elde edilemiyor. Geçtiğimiz sene yayınladığımız “Deniz tükendi kara göründü” başlıklı makalede bu konuyu ele almıştık. Bu süreç içinde Winklevoss ikizlerinin Gemini projesinden de bahsetmiştik. İkizler bu projede önemli bir aşamayı daha tamamlayarak önemli bir noktaya gelmeyi başardılar.

Amerikan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Enstitüsü’nün (American Institute of Certified Public Accountants – AICPA) açıklamasına göre kardeşlerin başvurusu, Servis Organizasyonu Tip 1 için SOC 2 incelemesine girerek tüm kriterleri başarıyla sağladı. Bağımsız denetim süresini Deloitte & Touche LLP (Deloitte) gerçekleştirdi.

İkizler ayrıca, New York Finansal Hizmetler Departmanı (New York Department of Financial Services – NYDFS) düzenlemesi altında SOC’nin Seviye 2 standartlarına uyan ilk borsa oldular. Bu kontroller AICPA tarafından belirleniyor ve sistemlerin kullanılabilirlik, işleme bütünlüğü ve müşteri verilerinin gizliliği açısından yeterli olmasını güvence altına alıyor.

Şu anda, SEC veya CFTC tarafından kripto para birimleriyle ilgili altı çizili bir kural bulunmuyor. Bitcoin’in doğası da belirsiz, bu sebeple kavramsal olarak para ile emtia arasında bir yerde duruyor.

Eğer ikizlerin projesi Gemini için güvenlik ve yasal onaylama sürecinde kaydedilen ilerleme, kripto para piyasalarının gidişatını önemli ölçüde etkileyebilir.