QR kod tabanlı blockchain çözümü, işletmelerin yasa dışı, çevreye zarar veren veya etik dışı ürünlerden kaçınmasına yardımcı olmayı umuyor.

WWF-Avustralya ve BCG Digital Ventures, gıda ve ürünlerin çevresel ve etik etkilerini izlemek için yeni bir blockchain tabanlı platform kurmak için ortaklık sağladı.

Ortaklık geçen hafta Perşembe günü Sidney’de OpenSC platformunu tanıttılar. Yapılan açıklamada geliştirilecek çözümün tüketicilerin ve şirketlerin, yasa dışı, çevreye zarar veren veya etik olmayan ürünlerden uzak durmalarını sağlayacağını umdukları belirtildi.

WWF-Avustralya CEO’su Dermot O’Gorman: “OpenSC aracılığıyla işletmeler ve tüketiciler, yediğimiz yemeğin çevresel bozulmaya veya kölelik gibi sosyal adaletsizliğe katkıda bulunup bulunmadığı konusunda yepyeni bir şeffaflık seviyesine sahip olacaklar” dedi.

Geliştirilen platform hem mevcut tedarik zinciri operasyonları hem de sertifikasyon sistemleriyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmış. OpenSC, ürünlerin QR kodlarını tarayarak çalışıyor. Bir QR kodu tarandığında, kullanıcıya belirli bir ürünün nereden geldiği, ne zaman ve nasıl üretildiği ve tedarik zinciri boyunca nasıl hareket ettiği hakkında bilgiler gösteriliyor. Bununla birlikte ürünleri takip etmek için orijinal üretim noktasına ürüne bir RFID etiketi eklemek gerekiyor. Bu aynı zamanda hayvanların da etiketlenmesi anlamına gelir. Daha sonra blockchain altyapısı üzerinde ürünün hareketi kaydediliyor ve ayrıca yiyeceklerin depodaki sıcaklığı gibi ilave bilgileri de saklanıyor.

Platformun çevresel etkiyi nasıl azaltmayı umduğunu göstermek amacıyla OpenSC, Sydney’deki Aria restoranları tarafından kullanılmaya başlanacak. Restoranın kurucusu ve sahibi Şef Matt Moran, OpenSC’yi bir “tutku projesi” olarak nitelendiriyor ve şeflerin pişirdikleri ürünün kökenini bilmesinin önemli olduğunu söylüyor.

Kaynak: ZDnet