Silikon Vadisi’nde erken aşama teknoloji girişimlerine yaptığı tohum yatırımlarıyla bilinen Y Combinator’ın Çin operasyonlarını yürütecek yeni lideri Lu Qi, Blockchain’in startup’lar için uzun dönem avantajlar sağlayacağını kaydetti.

Bugüne kadar Reddit, Dropbox, Coinbase gibi pek çok önemli girişimin ilk günlerinde destekçisi olan Y Combinator, Çin pazarına Lu Qi önderliğinde gireceğini açıkladı. Lu Qi daha önce Baido’nun operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı olarak çalışmıştı. Yerel basına çeşitli açıklamalar yapan Lu Qi, YC China adıyla faaliyete geçen şirketin ana amaçlarını girişimlere kuluçka ortamı sağlamak, yetenekleri eğitmek, Ar-Ge ve kâr amacı gütmeyen bir araştırma laboratuvarı kurmak şeklinde sıraladı.

Coindesk haberinde bahsedilen röportajda Blockchain’e değinen Lu, veri şifreleme ve güveni dijitalleştirme özellikleri sayesinde dağıtık defter teknolojilerinin her işletme için uzun dönem avantajlar getirdiğinin altını çizdi. Farklı türde teşviklerin provizyonu için ilgi çekici bir teknoloji olarak tanımladığı Blockchain için Lu Qi’nin açıklamaları şöyle devam etti:

“Mevcut haliyle, pazarda yer alan teşvikler çoğunlukla hisse veya bono gibi finansal niteliğe sahipler. Ancak Blockchain teknolojisi, teşvik mekanizmalarını uzun vadede dönüştürebilir. Böylelikle belirli alanlar girişimcilerin işi oldukça kolaylaşacaktır.”

Y Combinator Blockchain çalışmalarını sürdürüyor

Y Combinator’ın Çin’de Blockchain üzerine ne oranda çalışmalar yapacağı şimdilik bilinmese de, şirketin diğer pazarlarda bu trendi ilgiyle takip ettiğini söylemek mümkün. En büyük kripto para borsalarından birine dönüşen Coinbase’in kuluçka dönemine ev sahipliği yapan YC, ayrıca CoinTracker adlı kripto yatırım yönetimi girişimine de destek sağlamıştı.

Geçtiğimiz yılın eylül ayında düzenlenen bir girişim etkinliğinde konuşan Y Combinator Başkanı Sam Altman ise ICO’ları “balon” olarak tanımlarken, Blockchain teknolojisini “yatırım erişimini demokratikleştirmek” için bir yol olarak gördüklerini ifade etmişti.